dental-help.net

Дентални грижи за детето

badge

dentalni-griji-za-deteto

Dental-help във Facebook

Ако търсите "Зъболекар", "Дентална клиника" или "Стоматолог"Зъболекар, дентална клиника, стоматолог

Статистика на каталога

В момента има 98 зъболекарски кабинети, дентални клиники и лаборатории в сайта

A+ A A-

Какво е дентална фобия?

Dentalna fobiaТрябва да планувате среща с вашия стоматолог и всеки път, когато се налага да стигнете до кабинета, сякаш сърцето ви ще изскочи. Пулсът се покачва, устните сякаш пресъхват, по челото избива студена под, усещате световъртеж, гадене и сте толкова несигурни, че когато вратата на кабинета се отваря, сякаш всеки момент ще пропаднете. Ако тези симптоми са ви много познати, то значи страдате от дентална фобия.
По терминология "фобия" се определя като "ирационален страх“, който води до избягване на самата ситуация, обект или дейност, от които човек се плаши. Фобията произхожда от гръцкия и означава буквално „страх“.
Изложеният на страх усеща незабавна реакция на тревожност, което може да бъде под формата на пристъп на паника. Самата фобия причинява много стрес и въздействие върху други аспекти на живота. Тя може да повлияе над оралното здраве.
Стоматологичните фобии са често срещан проблем у много хора. Такива избягват да мислят за своите зъби, да посещават стоматологичния кабинет и дори само напомняния като паста за зъби от реклама може да им вмени онова „страшно“ усещане.
Според диагностичен и статистически наръчник на психичните разстройства, дентална фобия се маркира като персистиращ страх, често излишен или неразумен. Предполага се също така, че лицето не признава, че изпитва такъв страх, а това се проявява в резултат на защитна реакция или психично разстройство.
Денталната фобия, често си сътрудничи с други психични заболявания, каквото е генерализираното тревожно разстройство, паническо разстройство / агорафобия, депресия и метофобия. Изследванията показват, че около 20% от стоматологичните фобии имат едновременно и друг проблем с психичното здраве.
При направени проучвания във Великобритания, станало ясно, че от всички 25% възрастни изпитващи страх от посещението на стоматолог, най-малко един от тях е диагностициран с психичен здравен проблем.
Основният проблем при определянето на "дентална фобия" е, че тя не е само под една форма. Този страх може да е провокиран от много видове - някои рационално, а други по-ирационално.
Дали страхът е "неприемлив", "прекомерен" или "ирационален" е спорно. Много от нещата се определят от това дали усещането за паника е вродено или придобито. Така например човек може да има страх и притеснения, само заради разкази и случки на други или свои собствени преживявания в стоматологичния кабинет, които не са оставил приятни усещания.
Разликата между тревожност, страх и фобия:
Съществува лесна форма да се прави разграничение между дентална тревожност, стоматологичен страх и дентална фобия.
Денталното безпокойство е реакция от неизвестна опасност. Денталната тревожност е изключително често срещано явление и повечето хора имат усещане за някаква степен на дентална тревожност, особено ако са на път да им бъде направено нещо, което никога не им е правено в стоматологичния кабинет. По принцип, това е страхът от неизвестното.
Денталната фобия е реакция към известна опасност или "Знам какво зъболекарят ще ми направи. Вече съм бил там и съм го изпитал. Страх ме е!!". Тази форма включва отговор свързан със застрашаващи стимул.
Дентална фобия се определя още като страх, само че много по-силен. Някой с дентална фобия ще избегне стоматологична помощ на всяка цена, докато физическият проблем или психологическото бреме на фобията станат непоносими.
Има и други схеми за класификация, при която страхът от посещение на зъболекарският кабинет се разгранича на два вида зъбни тревожност: екзогенен (отвън) и ендогенен (отвътре). Екзогенни дентална тревожност се определя като тревожност, свързани с травматични преживявания от стоматологичен характер. Ендогенната дентална тревожност се смята, че са произлезли от други тревожни разстройства.
Кои са най-честите причини за дентална фобия?
Лошите преживявания са най-честа причина. Това включва не само болезнени стоматологични посещения, но и психологически поведение, след унижение от зъболекар.
Посттравматичен стрес - изследванията показват, че хората, които са имали ужасяващ стоматологични опит страдат от симптоми обикновено докладвани от хора с пост-травматично стресово разстройство (ПТСР). Той се характеризира с натрапчиви мисли за лошия опит и кошмари свързани със зъболекари или стоматологични ситуации.
Кой е засегнат от дентална фобия?
Всеки може да бъде засегнат от дентална фобия! Няма значение на каква възраст е какъв пол или с какъв социален статус.
Въздействието на дентална фобия върху ежедневието:
Денталната фобия може да има широки последици за живота на човек. Не само, че нарушава стоматологично здраве, но може да доведе до тревожност и депресия.
Как да преодолеем страха от дентална фобия?
Страдащите от стоматологична фобия смятат, че като намерят правилния зъболекар по-лесно ще преодолеят страха от предишни лоши преживявания. Опитайте и вие, ако страдате от такава форма на паника.

Кабинети

Дентална Лаборатория

dentalno studio malinov banner

Copyright by dental-help.net 2012. All rights reserved.